Ślub w Wielkiej Brytanii nie taki straszny jak go malują.
Ślub w Wielkiej Brytanii? Jest to wyzwanie, które musimy zaplanować na długo, długo wcześniej. Pomijając zakochane spontaniczne pary pobierające sie po miesiącu czy dwóch oraz szybkie śluby w Las Vegas wszyscy przyszli nowożeńcu lubią mieć wszystko zaplanowane od a do z. Od czego więc zacząc w Wielkiej Brytanii?
Ślub cywilny
Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkający na terenie Wielkiej Brytanii, mogą zawrzeć związek małżeński składając stosowne oświadczenia przed Konsulem Generalnym RP. Przyszli małżonkowie muszą być pełnoletni.
Jeśli chodzi o świadków to obywatelstwo polskie nie jest wymagane – powinni natomiast znać język polski w stopniu umożliwiającym zrozumienie oświadczeń urzędowych składanych w trakcie ceremonii ślubnej.
Przyszli małżonkowie składają odpowiednie dokumenty oraz oświadczenie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających małżeństwo. Najwcześniej po miesiącu od daty złożenia oświadczenia małżeństwo może zostać zawarte.
Odpowiednie dokumenty oraz załączniki przekazane zostaną do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie sporządzony zostanie akt małżeństwa oraz gdzie będzie można wybierać odpisy tego aktu.
Co potrzebujesz mieć w Konsulacie ?
Ważny dowód osobisty , odpis skrócony aktu urodzenia, pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (zapewnienie małżeńskie), oraz
dowód ustania, unieważnienia lub nieistnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim (odpis skrócony aktu zgonu, odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu/unieważnieniu lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie). Kolejnym wymaganym dokumentem jest zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Rzeczypospolitej Polskiej oraz kserokopie paszportów świadków.
Następnie podajemy oświadczenia o nazwiskach noszonych po zawarciu małżeństwa przez małżonków i ich dzieci. W przypadku braku oświadczeń w sprawie nazwisk, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. Dziecko może nosić nazwisko tożsame z nazwiskiem rodziców lub jednego z nich albo utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.
Opłaty konsularne obejmują przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed Konsulem, sporządzenie protokołu ze złożenia oświadczeń o wstąpienie w związek małżeński, zorganizowanie uroczystości w urzędzie konsularnym oraz wynoszą 423 GBP (płatne gotówką w kasie urzędu lub czekiem (postal order) wystawionym na Consulate of Poland in Edinburgh/Manchester/London).
Konsulat informuje, że przypadku aplikowania o tłumaczenie aktu małżeństwa na język angielski pobierana jest dodatkowa opłata.
Lista konsulatów w Wielkiej Brytanii:
Edynburg – www.edynburg.msz.gov.pl
Manchester – www.manchester.msz.gov.pl
Londyn – www.londyn.msz.gov.pl
Ślub kościelny
Rozmowa w kościele z księdzem będzie odpowiednim rozpoczęciem protokołu kanonicznego. Osoby chętne do sakramentalnego małżeństwa powinny zgłosić się do parafii conajmniej na 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Kolejnym krokiem będzie spisanie protokołu małżeńskiego.
Jakie dokumenty potrzebujemy?
Jeśli już wcześniej zawarto ślub cywilny potrzebny będzie dokument potwierdzający. Kolejnym ważnym dokumentem będzie oczywiście dowód osobisty lub paszport a także zaświadczenie o odbytym kursie przedmałżeńskim. W ślubie kościelnym wymagana jest również metryka chrztu wystawiona maksymalnie 6 miesięcy przed ślubem. Adres parafii, do której przynależymy również jest wymagane.
W przypadku kiedy któraś ze stron ma unieważnienie małżeństwa wymagana jest instancja wyroku sądu. Zaświadczenie o zgonie, jeśli któraś ze stron jest wdowcem. W przypadku kiedy któraś ze stron podlega kontroli imigracyjnej wymagany jest dokument – zgoda na zawarcie związku małżeńskiego z Home Office.
Jeżeli jedna ze stron jest innego wyznania niż chrześcijańskie to potrzebne jest zaświadczenie o chrzcie świętym tej osoby z dokładną datą i miejscem chrztu świętego. Będziemy również potrzebowali od księdza zaświadczenia z Commissioner for Oaths o tym, że dana osoba nie zawierała nigdy ślubu cywilnego ani kościelnego. W przypadku, gdy jedna ze stron nie została ochrzczona to wymagane jest uzyskanie dyspensy wydawanej przez rektora polskiej misji katolickiej.
Wszystkim przyszłym nowożeńcom życzymy szerokiej i wesołej drogi życia 🙂
SiV
A przy ślubnej oprawie chętnie pomożemy My 🙂
zapraszamy na stronę, do polubienia, komentowania i zamawiania
https://www.facebook.com/Polypody